Košík je prázdný
Pláže Baltského moře v kaliningradské oblasti zasáhly na počátku roku prudké bouře. Ty vyplavily na na pobřeží u města Pionerskij tisíce kousků zlatavého polodrahokamu – jantaru, z níž země kolem Baltu vyrábějí šperky.
Největší množství jantaru se na pláži objevilo v úterý 6.ledna, kdy Rusové slavili pravoslavný Štědrý den. Nehledě na mrazivé počasí ani na poměrně stále rozbouřené vody, zamířily tisíce obyvatel města i turistů se sítěmi na místní pláže, aby žluto-oranžové kamínky vylovily. Bouře totiž přinesla z mořských hlubin tolik jantaru, že si odvážlivci, kteří byli ochotní riskovat zdraví, přišli na slušné jmění.
Lidé sbírali malé a střední kousky jantaru z chaluh, řas a písku od úsvitu do západu slunce. Dokonce i důchodci zapomněli na své bolesti, choroby a věk a prohrabávali se zmrzlou půdou pomocí klacíků jako malé děti,“ uvedla pro Klops obyvatelka Pionerského Olga Baženovová.
V jediném průmyslovém dole na jantar v městečku Jantarnyj se těží devadesát procent veškeré těžby jantaru na planetě. Loni se ho tam vytěžilo 250 tun. Přes snahy státních orgánů žijí stovky místních z nelegální těžby jantaru. Bohatnou díky ní i místní policisté, kteří dostávají úplatky za to, aby nad noční nelegální těžbou přimhouřili oči.
Do roku 2018, kdy bude Kaliningrad jedním z dějišť mistrovství světa ve fotbale, má být vytvořeno nové muzeum jantaru a z hledání polodrahokamu má být největší turistický tahák města. Turistům má být mimo jiné umožněno, aby za speciální poplatek mohli v oblasti dolu v Jantarném hledat své vlastní kousky jantaru, které si potom budou moci ponechat jako suvenýr.
Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com