Legendární lom U obrázku nedaleko Písku byl vyčerpán. Pro milovníky píseckých minerálů je to vynikající zpráva.
Nejde o zcela čerstvou informaci, ale asi o měsíc starou událost. Přesto je dobré informovat sběratele, kteří zaspali, neboť takováto příležitost se již nemusí opakovat. A vidět obnažené stěny desítky let zatopeného lomu se nám jen tak nepoštěstí.
Lesy města Písku obnovily okolí lomu U obrázku včetně vybudování přístupové cesty do lomu. Příchozí si mohou nyní lom prohlédnout z pěkné dřevěné terasy. Celý lom je z důvodu bezpečnosti oplocen dřevěným zábradlím. Zhruba před měsícem písečtí hasiči téměři 3 dny odčerpávali vodu z lomu a snížili hladinu o více než 10 metrů. Přestože nebyla voda odčerpána zcela, zůstala na dně lomu plocha se sutí ve které lze sbírat minerály. Této příležitosti k prozkoumání nejdříve využili pracovníci Prácheňského muzea. Jelikož dochází zpětně k plíživému a postupnému zatápění lomu nastal nyní jedinečný okamžik k návštěvě tohoto místa. Lom byl totiž vyjma několika pokusů o odvodnění přes sto let zatopen. Kdo by se chtěl seznámit s detaily týkajícími se obnovy lomu a prací může si počíst více na: http://budejovice.idnes.cz/obnova-lomu-v-piseckych-horach-dz0-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140915_151215_budejovice-zpravy_khr . Je to neuvěřitelné, ale po vyčerpání se objevilo ve stěně pod vyhlídkovou terasou pegmatitové těleso se skorylem, které stojí za to zhlédnout. Ve stěně se objevují shluky a hnízda s až 50 cm velkými krystaly skorylu. Takové množství skorylu se těžko podaří někdy shlédnout. To samé platí pro suť pod stěnou, která je plná skorylu se živcem. Kromě skorylu zde lze např. nalézt také velké množství písekitu. Bohužel nevýhodou je větší navětralost minerálů a jejich horší kvalita. Ale to by nemělo zkazit neopakovatelný zážitek z návštěvy lomu. Pro ty, kteří by se rozhodli do lomu na vlastní nebezpečí vstoupit, je nutné lano pro sešplhání posledních 3 m nade dnem. A hlavně pro výstup zpět. Jinak nejde o žádnou nebezpečnou akci.
Pro připomenutí trochu historie. Lom U obrázku byl otevřen roku 1883, v roce 1897 byla těžba ukončena. Jednak z důvodu vytěžení hlavní části ložiska, jednak kvůli problémům se spodní vodou. V letech 1925-1927 byla těžba na krátkou dobu znovu obnovena. Rozměry lomu jsou 30x25 m, hloubka asi 26 metrů. Těžen zde byl pegmatit s růženínem a živci. Živec je důležitá surovina pro keramický průmysl. Ze sběratelského hlediska patří lom U obrázku mezi naše nejvýznamnější a nejslavnější naleziště minerálů. Je odsud známo cca 35 druhů minerálů. Z nerostů zde byly nalezeny např. růženín, záhněda, křišťál, skoryl, beryl, akvamarín, heliodor, písekit, monazit, xenotim, bertrandit, rutil a další. Lom proslavily především nálezy drahokamových odrůd berylu. Ve své době dosáhl i mezinárodního věhlasu. V současné době se minerály sbírají především v bezprostřední blízkosti lomu, v suti a haldičkách kolem lomu. Své nejslavnější okamžiky má tato lokalita již za sebou neboť okolí lomu je již mnohonásobně překopáno.
Zatopený lom "U Obrázku" v prosinci 2006.
Lom "U Obrázku" v říjnu 2014.
Foto i text Jan Vokoun
Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com