Mezi nejvýznamnější přírodní rezervace v České republice patří bezesporu Národní přírodní rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní, přesněji 6 km severovýchodně od města.
Rezervací byla vyhlášena v roce 1964 a její rozloha je 221 hektarů. Její podivný název SOOS pochází pravděpodobně z německého slova moos, což znamená bažina, anebo je také možné, že pochází ze slova soos, což v egerlandském nářečí znamená močál. Mezi širokou veřejností je známa především výskytem bahenních sopek (mofet), ale jsou zde hlavně rozsáhlá rašeliniště a slatiniště. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera a je cca 1,2 km dlouhá. Zdejší jezero mělo slanou vodu . Při prohlídce se seznámíme s geologickým vývojem a činností, která stále probíhá. Zdejší charakter se mění dle počasí. Za deštivého počasí zde můžeme vidět bahenní sopky nebo-li mofety. Je to způsobeno ze země vyvěrajícím oxidem uhličitým. Jsou to v podstatě dozvuky vulkanické činnosti. Plyn se uvolňuje z hloubky kolem 15 kilometrů a prostupuje silnými vrstvami bahna až k povrchu, kde se vymílají krátery. Největší mofety jsou tu až 80 cm velké.A je tu také celá řada mine- rálních pramenů z nichž jsou nejznámější a nejvydatnější Císařský pramen a pramen Věra. Pramen je silně proplyněná kyselka, která obsahuje velké množství minerálních látek jako např. síran železnatý či léčivou Glauberovu sůl. I když je místní pramen považován za nejchutnější na druhou stranu má projímavé účinky. Místní a zároveň evropskou raritou je tzv. křemelinový štít, což je křemelina ze schránek jezerních řas a rozsivek usazených na dně jezera. Křemelina byla v Soosu těžena do 60.let 20.století. Za suchého počasí je rozbrázděný povrch pokryt žlutými a bílými vrstvami vysráže- ných minerálních solí. V některých místech se na křemelině vytvořila příměs pyritu. Ale nachází se tu i jiné minerály jako např. vivianit, limonit, palliardit, různé sírany a karbonáty atd. Pro milovníky flóry je tu k pokoukání celá řada raritní vegetace, hlavně slanomilných rostlin. Ale jsou zde i různí chránění živočichové. Děti se mohou svézt na úzkokolejné trati. V rámci prohlídky rezervace můžete navštívit i zdejší Muzeum SOOS, které určitě stojí za zhlédnutí. Zajímavý je pavilon s expozicí Dějiny Země. Najdeme zde modely některých dinosaurů v životní velikosti, ale také velkoplošné reprodukce obrazů od Zdeňka Buriana, který se specializoval na prehistorické druhohorní ještěry. V Muzeu SOOSu jsou ještě expozice Geopark, Příroda Chebska, Příroda SOOSu a Ptačí svět Chebska. Prostě samá příroda. Zdejší rezervace je hojně navštěvována turisty. Díky všem místním vlivům a specifikům je zde vytvořena naprosto unikátní krajina nemající ve střední Evropě obdoby. Otevírací doba v NPR SOOS je od 14.3. do 17.11., parkovat můžeme přímo v areálu. Navštívit rezervaci SOOS můžete v jakémkoliv ročním období, ale je nutno počítat s tím, že bude v každém období vypadat jinak, ale pokaždé zajímavě.
Jako zajímavost je dobré ještě zmínit, že se nacházíme v oblasti, která je známa častým výskytem tektonické činnosti, čili zemětřesení. Ve světovém měřítku se sice jedná o mini zemětřesení, ale bylo zde zaznamenáno i o síle až k 7. stupni Richterovy škály. Specifikem jsou tzv. zemětřesné roje, tzn. několikadenní série záchvěvů různé intenzity. Pokud se rozhodnete navštívit tuto oblast můžete Vaší návštěvu spojit např. s prohlídkou nedaleké motýlí farmy v Žírovicích.
Foto a text: Jan Vokoun
Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com