V zoologické zahradě v pražské Troji můžete zavítat nejen do pavilonů a výběhů se zvířaty, ale také navštívit geostezku či nahlédnout do historické štoly.
Po dlouhých čtyřech desetiletích je v zoo opět zpřístupněná cesta skalním svahem – Zakázanka. Přibližně tři sta metrů dlouhá naučná stezka seznamuje návštěvníky se zajímavostmi skalního masivu i jeho okolí a nabízí krásné výhledy na zoo i na Prahu.
Cesta vedoucí od výběhů horských kopytníků ke Gočárovým domům v horní části zahrady prochází kolem skalního masivu tak těsně, že neumožňovala stavbu expozic se zvířaty. Dlouho proto nabízela nanejvýše příjemný výhled na Vltavu a město za ní. To se změnilo 31. března 2012, kdy byla slavnostně otevřena naučná paleontologická stezka pojmenovaná Stopy v čase.
Devět panelů plných informací doplněných modely i skutečnými zkamenělinami ze všech epoch vývoje života na planetě Zemi představí vůdčí skupinu organismů každé epochy a tak zjistíte, co jsou to stromatolity, seznámíte se s dravou seymouriou nebo s proslulými trilobity.
Procházka prehistorií začíná ve starohorách a pokračuje přes prvohory dále až k čtvrtohorám.
V červnu 2012 obohatilo geostezku ještě paleontologické naleziště - velké pískoviště, kde děti mohou v písku objevovat reliéfy prehistorických živočichů - a prodejní Galerie minerálů a fosílií.
Pod Zakázankou poblíž velké voliéry dravců se ve skalním masivu nachází vstup do historické štoly pocházející z poloviny 19. století. Několik desítek metrů dlouhá štola, která pravděpodobně vznikla se záměrem kutat železnou rudu, sloužila za druhé světové války jako protiletecký kryt. Dlouhé roky byla uzavřena mříží a obestřena tajemstvím a přesto, že dnes je již prozkoumána, je stále opředena mnoha pověstmi.
Říkalo se, že štola ústí až v Trojském zámku nebo v podzemí Svaté Kláry. Také panovalo přesvědčení, že se v ní uvolňuje metan a její průzkum by byl životu nebezpečný. Následně se ukázalo, že bude patrně dílem podnikatelů Floriana Kubešky nebo Jana Bendelmayera, kteří měli od roku 1856 právo na kutání rud v Troji. Později ze štoly vzešel světu dosud neznámý minerál paracomquimbit.
Během druhé světové války, kdy hrozilo nebezpečí bombardování, sloužila štola jako protiletecký kryt. Většina Pražanů nevěřila, že by Spojenci chtěli zničit i Prahu, jedinou výjimkou byla paní Trubková, manželka krotitele Trubky, která bydlela v zoo v nádherné maringotce a zažila bombardování v Rakousku. Při vyhlášení poplachu utíkala vždycky do krytu jako první a s ní i děti, pro které to byla náramná zábava. Říká se, že protektorátní mince, které byly v prostorách štoly nalezeny, tam poztrácela právě vyděšená paní Trubková. Kryt ve skále byl nejvíc využit ve dnech Pražského povstání, kdy se tam musely uchýlit ženy s dětmi, zatímco muži vykopali zbraně v zoo, celou válku ukryté a šli bojovat na Trojský most.
V současné době je v její vstupní části replika protileteckého krytu z období 2. světové války, která byla slavnostně otevřena 4. května 2014, tedy v předvečer výročí Pražského povstání z roku 1945. Válečnou dobu připomíná nejen její vybavení a dekorace či dobová zvuková kulisa, ale také množství informací o období okupace v pražské zoologické zahradě.
Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com