Vznik města Tábor je spjat s husitskou historií. Zdejší historické centrum je pro návštěvníky hlavním lákadlem.
Málokdo z nás však ví, že zde nalezneme i další řadu jiných pozoruhodností. Určitě bychom neměli vynechat návštěvu historického podzemí pod náměstím. Sice nejde o objekt spjatý s hornickou minulostí, neboť jde o sklepy budované pod místními domy ve středověku, ale při prohlídce chodeb si připadáme jako bychom navštívili opuštěné prostory po nějaké těžbě. Sklepy pocházejí z 15. a 16.století a nalézají se zhruba do 16 m hloubky pod povrchem. Zpřístupněná trasa je asi 500 m dlouhá a vznikla propojením sklepů v roce 1947. V každém případě doporučujeme navštívit.
Dalším zajímavým místem, které bychom mohli v Táboře navštívit je Geologická expozice Pod Klokoty. Expozice návštěv- níkům představuje vybrané druhy hornin, které nás obklopují. Konkrétně z táborského regionu. V roce 2006-2007, kdy byla expozice realizována, sem bylo přivezeno přes 30 vzorků hornin. Zdejší vystavené exponáty jsou opatřeny vybrou- šenými ploškami, popisem, geologickou mapou, místem nálezu s mapkou a fotografiemi. Expozice je v centrální části sesazena do tvaru ještěra. Na nejvyšším místě dominuje altán ve tvaru vzlétajícího pravěkého ptáka. Expozice se nalézá v bývalém lomu Pod Klokoty na pravém břehu Lužnice kousek za Táborem. Poloha GPS: 49,411852 14,640958, vstupné je zde zdarma.
Zajímavou přírodní památkou ve městě je Granátová skála, skalní výchoz nacházející se nad pravým břehem Lužnice v místech pod Kotnovem, pod zdmi ulice Na Parkánech. Je situována na jz. okraji Tábora, souřadnice jsou 49°24'36.733"N a 14°39'23.77"E. Dostaneme se k ní z již zmíněné ulice. Jsme v části zvané Na Parkánech, kousek za bývalým kotnovským pivovarem, nyní hotelem Dvořák. Od silnice vedou vlevo k řece schody. Po chvilce vedou schody mezi opravenými sektory původních hradeb. Cesta vede dále dolů k řece, kde je čelkovický most. Než sejdeme dolů, narazíme na pravé straně na Granátovou skálu. Nedá se minout. Skála je chráněná již od roku 1940. Podnět k ochraně dal táborský přírodo- vědec A.Z.Hnízdo. Skála je tvořená migmatitem, ten vznikl ve dvou etapách, takže zde můžeme odlišit tmavší, starší části a světlejší, mladší části. Ve světlejších místech je vidět hojné množství granátů. Jde o almandin. Většina granátů je drob- nějších, ale vzácněji se zde vyskytují i kousky dosahující velikosti vlašského ořechu. Granáty jsou tmavohnědé až červené a jsou neprůhledné. Vidíme je zde pouhým okem jako velké množství různě velkých teček a skvrn. Dokonce je zde pro ilustraci a lepší rozpoznání kus skály vyleštěn. Ve spodní části skály jsou prázdné dolíky, protože v minulosti již bylo větší množství granátů lidmi vydloubáno. Přesnější geologický popis o vzniku skály si můžeme přečíst na informační tabuli před skálou. Obnažená část skály je vysoká 23 m a široká 10 m. V minulosti bývala mnohem větší, ale byla odtěžena a použita na výstavbu domů, vydláždění starých táborských ulic, apod. Podobné výchozy se kdysi nacházely i na druhém břehu řeky. Pro zájemce o výlet do Tábora přikládáme pár fotografií ze zmíněných míst.
Text a foto: Jan Vokoun
|
Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com